Vyhledávání


Kontakt

Originální krajky Marcely Hovadové

E-mail: marcela-ho@email.cz

 

O mně

Narodila jsem se ve východočeském městě  Náchod. Dětství jsem prožila v nedalekém Červeném Kostelci, odkud jsem se chtěla dostat  na uměleckoprůmyslovou školu v Praze. To se mi však pro velké množství zájemců nepovedlo. Vystudovala jsem tedy Střední průmyslovou školu strojnickou v Náchodě. Po jejím absolvování jsem začala pracovat jako konstruktérka. Zájem o rukodělné lidové techniky mně ale neopustil. Přes různé techniky a  kurzy jsem se dostala až k paličkování.  Koncem sedmdesátých let jsem vystudovala Lidovou konzervatoř, kde jsem se seznámila blíže s dalšími textilními technikami, poté jsem navštěvovala i kurzy keramiky, vitráží a další. Své krajky vystavuji  již od roku 1982, účastním se také různých výstav, prezentací a módních přehlídek doma i v zahraničí. Jsem členem sdružení Lidová tvorba a různých krajkářských organizací v zahraničí. V roce 2008 jsem za svoji práci dostala ocenění "Zlatý kolovrat"od hejtmana královéhradeckého kraje. Další ceny jsem získala v zahraničí  -  nejcennější z italského města Sansepolcro, kde jsem několikrát vyhrála na mezinárodním bienále krajky,  další  ocenění jsou z Německa, Dánska, Maďarska, Francie...  Když se dozvím nové téma krajkářské soutěže nebo výstavy, inspiruje mě to často k vytvoření krajky.

Krajky si navrhuji a realizuji sama, inspiraci nacházím v přírodě a pohádkách. Návštěvníci mých výstav je nazývají "Snové obrázky". Při jejich výrobě používám nejen barevné nitě, ale krajky kombinuji s různými materiály. Z barevných lněných nití vytvářím různé oděvní doplňky. Ty mají  vždy více možných použití,  např. límec je zároveń obraz na stěnu,  šál  můžete obléknout také  jako opasek, nebo krajku k připevnění na šaty. Navrhuji ale také šperky a objekty z jiných netextilních materiálů, při jejichž tvorbě využívám znalosti z mé původní strojírenské profese. Tak vznikají šperky paličkované do drátkových rámečků, šperky paličkované z drátů nerezových i měděných. Paličkovanou krajku kombinuji j se sklem, keramikou i smaltem. Již před 10 lety jsem se blíže seznámila s  technikou práce s barevnými skly - tzv. Tiffany. Ta mi učarovala natolik, že ji  také používám v kombinaci s krajkou - vznikají pak závěsné ozdoby do okna, obrázky na stěnu, nebo prostorové objekty. 

Já sama navrhuji podvinky a vytvářím  krajky barevné. Některé krajkářky, které  si mé podvinky zakoupily, podle nich  paličkují i krajky čistě bílé. Mé motivy jsou navrženy tak, aby je bylo možné  paličkovat i v různých barevných variacích. Různé možnosti práce, různé techniky práce i materiály si mohou zájemci vyzkoušet  na odpoledních nebo celodenních setkáních u mně v atelieru. Některé mé kurzy mohou zájemci navštívit také na různých mezinárodních krajkářských akcích.